Można wyróżnić wiele chorób i schorzeń, których następstwem może być niedowład fizyczny, problemy z pionizacją ciała do pozycji stojącej, czy też inne ograniczenia fizyczne, które nie pozwalają na to, aby prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe. Wśród takich chorób można wskazać zanik mięśni, bądź postępujące ich osłabienie, porażenie mózgowe, niedowład kończyn i ciała, bądź też jeszcze wiele innych.
Osoby chore, niedołężne i niepełnosprawne mogą korzystać na szczęście z wielu sprzętów i urządzeń do rehabilitacji, które w pewien sposób, mogą im znacznie pomóc wrócić do trochę bardziej normalnego życia. Szczególnie duże znaczenie w całym procesie rehabilitacji, czy też zacieraniem tych trudności, które pojawiają się w życiu codziennym, może mieć odpowiednio dobrany do potrzeb chorego pionizator. Jest to urządzenie, które pomaga uzyskać pozycję pionową ciała chorego, wykorzystując różne, dostępne obecnie rozwiązania.
Producentów pionizatorów jest bez liku
Można wyróżnić wielu producentów, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją sprzętu rehabilitacyjnego. W zasadzie obserwując cały rynek tych urządzeń rehabilitacyjnych, można stwierdzić, że stale pracują oni nad nowymi rozwiązaniami, dzięki którym życie chorych może być trochę łatwiejsze i sprawiać mniej problemów w codziennym życiu.
Taki pionizator może być wykorzystywany do różnych czynności wykonywanych przez chorego, związanych z codzienną aktywnością życiową. Może to być jedynie podpora do przyjmowania pionowej postawy ciała bądź też transfer z łóżka na wózek, czy toaletę, bądź też w odwrotnej kolejności. To tego służą te najprostsze urządzenia, które mają jedynie ustawić chorego w pozycji stojącej. Muszą one być wyposażone w różnorodny system zabezpieczeń, chroniący przez przesuwaniem się części ciała w czasie wstawania chorego.
Można jednak również wskazać pionizator, który będzie mógł zagwarantować znacznie bardziej kompleksową opiekę nad niepełnosprawnym. Są to zazwyczaj pionizatory, które przypominają łóżko. Są wyposażone w mechanizm pionizujący, który pozwala usytuować chorego do pozycji stojącej, bądź też w nachyleniu go pod określonym kątem w stosunku do podłogi. Takie pionizatory pozwalają również na przyjęcie postawy stojącej.