Problem alkoholizmu jest rozległy w skutkach. Dotyczy on nie tylko osoby, która ma problemy z uzależnieniem, ale również stanowi jedną z przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania rodziny. Członkowie rodzin z problemem alkoholowym są podatni na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Pojawią się u nich lęki, strach, brak poczucie bezpieczeństwa. Nieodpowiednia sytuacja życiowa i wychowawcza powoduje zakłócenie nie tylko ról społecznych ale także komunikacji wewnątrz rodziny.
Cechą charakterystyczną alkoholizmu jest niedostrzeganie sygnałów, które mówią o postępującej chorobie. Dlatego leczenie mężczyzny – alkoholika jest trudne, ponieważ musi on sobie zdać sprawę z problemu jaki go dotyczy, oraz tego że potrzebuje specjalistycznej pomocy. Gdy już jednak zdecyduje się na leczenie, to pierwszym jego etapem będzie odtrucie organizmu z substancji toksycznych. Podczas tego etapu osoba uzależniona będzie pod ścisłą kontrolą personelu medycznego. Jest to spowodowane trudnymi do przewidzenia reakcjami organizmu. Pacjent dodatkowo cały czas otrzymuje środki farmaceutyczne, które mają zmniejszyć pojawiające się objawy odstawienia alkoholu. Po detoksykacji organizmu dokonuje się diagnozy pacjenta.
Na jej podstawie zespół specjalistów planuje indywidualny program leczenia, który składa się z dwóch części: ogólnej o charakterze edukacyjnym (standardowy dla wszystkich pacjentów) oraz zróżnicowanej, nacechowanej na indywidualne problemy alkoholika. Część ogólna odbywa się w formie wykładów. Po zakończeniu programu, alkoholik kontynuuje leczenie w ramach lokalnych ośrodków ambulatoryjnych bądź ośrodków przy szpitalnych pracując dalej nad rozwiązaniem osobistych problemów. Dodatkowo osoba z problemami alkoholowymi może dobrowolnie uczestniczyć w różnego rodzaju programach. Istnieje wiele grup samopomocowych, których celem jest wspieranie w abstynencji osób z problemami alkoholowymi. Warto podkreślić, że uczestnictwo w terapii jest dobrowolne, dlatego alkoholik może w każdej fazie przerwać leczenie na własne życzenie.