Co trzeba wiedzieć o migrenie

Migrena to choroba, która dotyka w naszym kraju bardzo wiele osób. Część osób, które nigdy nie zetknęły się z osobami chorującymi na migrenę uważa, że migrena to po prostu zwyczajny ból głowy. Tak jednak nie jest. Migrena jest chorobą, która powoduje niezwykle silny ból. Ból ten jest tak silny, że osoba chora na migrenę w czasie ataku migrenowego nie jest w stanie normalnie funkcjonować w pracy i w domu.

Objawy charakterystyczne dla ataku migreny

Ból, który zwiastuje atak migreny najczęściej obejmuje początkowo tylko jedną stronę głowy. Najczęściej ból ten zaczyna się za okiem. Ból migrenowy to ból zazwyczaj pulsujący i tętniący z tendencją do wzrostu, z czasem obejmujący całą głowę. Większość pacjentów w czasie ataku migreny dodatkowo cierpi na nadwrażliwość na bodźce, najczęściej osoby te skarżą się na nadwrażliwość na dźwięki, światło, ale też na zapachy.

U części osób występują także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, najczęściej osoby te cierpią na biegunkę. U dużej liczby chorych obserwuje się także nudności i wymioty. Osoby z takimi objawami starają się więc unikać dodatkowych, nieprzyjemnych objawów towarzyszących migrenie. Stąd osoby te izolują się od członków rodziny w ciemnych i cichych pomieszczeniach.3403798296_b6791555a0_z

Migrena z aurą

Część osób ze zdiagnozowaną migreną przed atakiem migreny ma szereg objawów, które wskazują, że wkrótce przejdą oni atak migreny. Objawy te nazywane są aurą. Do typowych objawów aury należą przede wszystkim objawy ze strony układu widzenia. Objawy te są bardzo charakterystyczne dla schorzeń neurologicznych. Są to więc mroczki pojawiające się przed oczami, czasem krótka utrata wzroku.

 

Część osób odczuwa także zaburzenia mowy. Często więc zwiastująca atak migreny aura jest brana za objawy udaru mózgu, który objawia się podobnie. Ból oraz dodatkowe objawy migreny bardzo utrudniają codzienne życie. Dlatego migrenę należy koniecznie leczyć środkami przeciwbólowymi. Leczenie należy oczywiście przeprowadzać pod okiem lekarza. Pacjenci unikną w ten sposób przedawkowania leków przeciwbólowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Poprawianie pamięci – sposoby na pracę z umysłem

W przypadku pamięci dawniej było więcej pytań niż odpowiedzi. W chwili obecnej dzięki postępom psychologii wiemy o pamięci już znacznie więcej. Przede wszystkim posiadamy wiedzę na temat rodzajów pamięci. Jest pamięć deklaratywna, proceduralna, krótkotrwała, długotrwała oraz autobiograficzna. Te rodzaje pamięci są bardzo przydatne jeśli rozpatrujemy taki problem jak poprawić pamięć? […]