Ultrasonografia – postawa profilaktyki zdrowotnej

USG, inaczej Ultrasonografia to badanie polegające na zastosowaniu ultradźwięków do zbadania i zobrazowania tkanek ciała. Stanowi ono nieinwazyjną metodę diagnostyki obrazowej i umożliwia uzyskanie przekroju badanego fragmentu ciała. Badaniu poddawane są niemal wszystkie narządy wewnętrzne, a jego główną zaletą jest duża dokładność pomiaru, bowiem wykrywa nawet bardzo małe zmiany. Urządzenie przeznaczone do badania składa się z dwóch zasadniczych elementów: emitera i odbiornika fali dźwiękowej. Emiter przesyła falę o określonej częstotliwości, ona z kolei rozchodzi się w tkankach i powoduje odbicie na granicy ośrodków, tak zwane echo; fala przekształcana jest w impulsy elektryczne. Obraz, który otrzymujemy w wyniku badania to podstawa profilaktyki w zakresie diagnostyki chorób wewnętrznych.

Które badanie USG wybrać ?

usg

Bardzo ważnymi i przydatnymi badaniami są USG serca i USG tarczycy. USG serca, zwane echem serca polecane jest każdemu, kto zaobserwuje nienaturalną męczliwość organizmu, problemy ze złapaniem tchu po niewielkim wysiłku fizycznym czy nienaturalnie przyspieszone bicie serca, tak. zwane kołatanie. To są typowe wskazania, jednak profilaktycznie badaniu powinien poddać się każdy. Sprawdzi ono budowę serca i pozwoli stwierdzić czy jego funkcjonowanie jest prawidłowe. Kontroli poddane są zastawki serca oraz jama serca, na którą składają się komory i przedsionki. Tym sposobem diagnozuje się także obecność krwi w worku osierdziowym, który otacza serce.

Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. Pacjent poddawany jest mu w pozycji leżącej, na boku, trwa około pół godziny maksymalnie do godziny. Coraz więcej osób dotykają także niedogodności związane z tarczycą. Istnieje wiele chorób tarczycy, poza nadczynnością lub niedoczynnością częstym problemem są guzki. W celu ich wykrycia niezbędne jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Oceni ono wielkość tarczycy, jej miąższ oraz wszelkie zmiany w jego strukturze – guzki, torbiele. Niektóre aparaty badają także przepływ krwi i wychwytują nawet niewielkie zwapnienia w obrębie tego narządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Depilacja laserowa - popularna forma usunięcia niechcianego owłosienia

Depilacja laserowa staje się coraz popularniejszą formą usuwania owłosienia. Celem zabiegu jest pozbycie się włosków wraz z cebulkami na zawsze, tak by włosy już nigdy w zamierzonym miejscu nie odrastały. Depilacja laserowa daje bardzo dobre efekty. Po niej będziemy mieć gładkie ciało, a bolesne depilacje woskiem czy depilatorem odejdą w […]
atrakcyjny wygląd