Skąd się biorą wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia są dość nieprzyjemne, ale przede wszystkim wstydliwe. Powodują one, iż nie czujemy się swobodnie we własnym ciele. Niestety, wzdęcia są, w większości przypadków, spowodowane przez nasze własne zaniedbania, a także niezdrowy i szybki tryb życia. Warto jednak zrobić wszystko, by je wyeliminować z naszego życia. Ale jak to zrobić, co jest dobre na wzdęcia?

Pierwszą najważniejszą zasadą, która pomaga na wzdęcia, jest urozmaicona i zdrowa dieta, oraz spożywanie posiłków w spokoju. Często zapominamy o tym, że przy jedzeniu należy usiąść, nie zajmować się jednocześnie innymi sprawami i wiele nie rozmawiać. Nieprzyjemne i utrudniające życie wzdęcia, czasami są spowodowane tylko zjedzeniem produktu, który pobudza jelita do nadmiernej produkcji gazów, zaliczmy do nich: cebulę, kalafior, kapusta a także groch.

Wszystkie te pokarmy, nie są dobre na wzdęcia, zalegają bowiem w jelitach i mają tendencję do produkcji znacznej ilości metanu w czasie fermentacji. Najlepiej zatem wykluczyć je z naszej diety, lub bardzo zminimalizować ich występowanie w naszych potrawach.

Aby nasze jelita odpowiednio funkcjonowały, trzeba byśmy się właściwie odżywiali. Bardzo ważne jest to, żeby w naszej diecie znalazło się dużo błonnika, ponieważ  to on właśnie, w znacznym stopniu stymuluje funkcjonowanie jelit. Aby dostarczyć odpowiednią ilość błonnika do naszego organizmu, wystarczy codziennie, np. na śniadanie zjadać płatki owsiane. Dobrze jest także każdego dnia zjeść jakiś owoc, najlepiej nasz rodzimy oraz wiele gotowanych warzyw. Bardzo istotna jest również woda – zdrowa i potrzebna. Tylko dostarczenie odpowiedniej ilości płynów do naszego organizmu sprawi, że będzie on działał niezawodnie. Trzeba jednak pamiętać, by dostarczane płyny nie były gazowane, gdyż może to zaszkodzić jeszcze bardziej. Warto także pomyśleć o wdrożeniu ruchu w nasze życie, to naprawdę dobre na wzdęcia: wieczorny spacer, bieganie, ćwiczenia lub basen – to wszystko odmieni Twoje życie na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Lecytyna jako sposób na wsparcie procesów pamięciowych w mózgu

Osoby, które muszą przyswajać duże ilości wiedzy w krótkim okresie czasu oraz te, które w codziennej pracy wykorzystują swój umysł dość intensywnie bardzo często borykają się z problemami związanymi z procesami pamięciowymi. Może to być spowodowane stresem, przemęczeniem jak i kilkoma innymi przyczynami zewnętrznymi lub wewnętrznymi Istnieje jednak sposób na […]