Poprawianie pamięci – sposoby na pracę z umysłem

W przypadku pamięci dawniej było więcej pytań niż odpowiedzi. W chwili obecnej dzięki postępom psychologii wiemy o pamięci już znacznie więcej. Przede wszystkim posiadamy wiedzę na temat rodzajów pamięci. Jest pamięć deklaratywna, proceduralna, krótkotrwała, długotrwała oraz autobiograficzna.

Te rodzaje pamięci są bardzo przydatne jeśli rozpatrujemy taki problem jak poprawić pamięć? W tej sytuacji musimy odpowiedzieć sobie od razu na pytań jaką pamięć chcemy poprawiać. Inną pamięć będzie chciał poprawiać student, który ma jutro egzamin z prawa, a inną osoba, która będzie pracować w danym zawodzie przez najbliższe dziesięć lat. W przypadku studenta będzie chodziło przede wszystkim o poprawienie pamięci krótkotrwałej. W drugim przypadku będzie nam zależeć na pamięci długotrwałej.

Do testów najważniejsza jest pamięć deklaratywna. Jest to pamięć, którą specjaliści nazywają także pamięcią semantyczną. Wykorzystujemy ją wtedy, kiedy odpowiadamy na jakieś pytania lub prezentujemy określone informacje.

Pamięć proceduralna to inna pamięć. Pozwala ona nam wykonywać pewne działania bez zastanawiania się nad kolejnymi krokami. Właśnie pamięć proceduralną muszą intensywnie rozwijać studenci matematyki, którzy chcą się nauczyć rozwiązywania pewnych wzorów oraz równań. Jak widać sytuacja jest skomplikowana i nie ma tutaj łatwych odpowiedzi.

Co więc pomaga w poprawianiu pamięci?

Pomocne wydają się być wszelkiej maści ćwiczenia na pamięć. Ich celem jest zazwyczaj trenowanie uwagi i koncentracji. Są one ściśle powiązane z pamięciom.

Takich ćwiczeń możemy znaleźć w Internecie bardzo dużo. Wystarczy poszukać a na pewno się Wam uda. Regularne ćwiczenie pamięci może Wam pomóc w nauce oraz co najważniejsze może przynieść długoterminowe efekty. Tym właśnie różni się stosowanie doraźnych środków od długoterminowych działań. W tym drugim przypadku możemy liczyć na trwałą poprawę pamięci. Doraźne środki nam tego nie gwarantują. Jest wręcz przeciwnie: ich efekty są prawie zawsze krótkoterminowe. Dlatego warto postawić na te drugie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czym zwalczać cholesterol LDL?

Prawidłowa dieta w większości przypadków u Polaków nie istnieje. Nasza kuchnia jest pełna ciężkich i przede wszystkim tłustych potraw, które obfitują w cholesterol LDL. A ten może skutecznie sprawić, że będziemy mieli problemy z leczeniem schorzeń serca w późnym wieku. Z czego składa się cholesterol LDL, zwany złym cholesterolem, oraz […]