Pedagogiczne pielęgniarstwo paliatywne w hospicjum dla dzieci

Hospicjum dla dzieci to miejsce szczególne, bo tutaj znajdują się dzieci nieuleczalnie chore – na nowotwory, schorzenia neurologiczne i inne ciężkie przypadki. Bardzo ważną funkcję w zespole pracującym w hospicjum pełni pielęgniarka.

Do jej podstawowych zadań należy oczywiście wykonywanie wielu zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych, ale też nauczenie rodziny chorego dziecka wykonywania podstawowych czynności m.in.

  1. karmienie,
  2. pojenie,
  3. technik zmiany pozycji,
  4. toalety w łóżku,
  5. zmiany opatrunku,
  6. podstaw masażu
  7. podstaw drobnych zabiegów medycznych takich jak:
  • wkłucie się podskórne,
  • założenie wenflonu czy cewnika.

Wszystkie te czynności są postępowaniem, które pozwala poprawić jakość egzystencji chorego dziecka w ostatnim okresie jego życia.

Pielęgniarstwo to całodobowa praca

Pielęgniarka wykonując swój zawód, jest osobą, która najczęściej i najdłużej pozostaje przy ciężko chorym dziecku. Pielęgnując jego ciało, dbając o jego potrzeby fizyczne musi też zadbać o pozostałe sfery ludzkiej egzystencji. Musi być więc psychologiem, pracownikiem społecznym i wsparciem duchowym.

Jej wiedza i przygotowanie do zawodu pielęgniarki medycyny paliatywnej w hospicjum dla dzieci jest tak samo ważne dla samego pacjenta jak i dla jego rodziny. Pielęgniarka wie o małym pacjencie najwięcej – podobnie o jego rodzicach, rodzeństwie, najbliższych osobach, potrafi zaspokoić stale zmieniające się potrzeby chorego dziecka, które zależą od przebiegu i stadium choroby, i występujących objawów. To pielęgniarka najtrafniej może ocenić stan zdrowia chorego.

Pielęgniarka zdobywa zaufanie pacjenta najszybciej, ponieważ jest najczęstszym jego gościem, to z nią jak z przyjacielem można porozmawiać i poczuć prawdziwe wsparcie.&nbsp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Materace przeciwodleżynowe – sposób na chorobę

Leczenie odleżyn sprawia znacznie więcej problemów, niż zapobieganie im. Ta choroba wymaga częstokrotnie regularnej pomocy opiekuna pacjenta, jako że w większości przypadków nie jest on w stanie samemu zmienić swojej pozycji. Zgodnie z definicją lekarską, odleżynami nazywamy uszkodzenia skóry powstałe w wyniku ciągłego nacisku albo obtarć. Możliwe jest powstanie ich […]