Hospicjum dla dzieci to miejsce szczególne, bo tutaj znajdują się dzieci nieuleczalnie chore – na nowotwory, schorzenia neurologiczne i inne ciężkie przypadki. Bardzo ważną funkcję w zespole pracującym w hospicjum pełni pielęgniarka.
Do jej podstawowych zadań należy oczywiście wykonywanie wielu zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych, ale też nauczenie rodziny chorego dziecka wykonywania podstawowych czynności m.in.
- karmienie,
- pojenie,
- technik zmiany pozycji,
- toalety w łóżku,
- zmiany opatrunku,
- podstaw masażu
- podstaw drobnych zabiegów medycznych takich jak:
- wkłucie się podskórne,
- założenie wenflonu czy cewnika.
Wszystkie te czynności są postępowaniem, które pozwala poprawić jakość egzystencji chorego dziecka w ostatnim okresie jego życia.
Pielęgniarstwo to całodobowa praca
Pielęgniarka wykonując swój zawód, jest osobą, która najczęściej i najdłużej pozostaje przy ciężko chorym dziecku. Pielęgnując jego ciało, dbając o jego potrzeby fizyczne musi też zadbać o pozostałe sfery ludzkiej egzystencji. Musi być więc psychologiem, pracownikiem społecznym i wsparciem duchowym.
Jej wiedza i przygotowanie do zawodu pielęgniarki medycyny paliatywnej w hospicjum dla dzieci jest tak samo ważne dla samego pacjenta jak i dla jego rodziny. Pielęgniarka wie o małym pacjencie najwięcej – podobnie o jego rodzicach, rodzeństwie, najbliższych osobach, potrafi zaspokoić stale zmieniające się potrzeby chorego dziecka, które zależą od przebiegu i stadium choroby, i występujących objawów. To pielęgniarka najtrafniej może ocenić stan zdrowia chorego.
Pielęgniarka zdobywa zaufanie pacjenta najszybciej, ponieważ jest najczęstszym jego gościem, to z nią jak z przyjacielem można porozmawiać i poczuć prawdziwe wsparcie.