Spędzając większość czasu w cywilizacyjnej gonitwie, codziennym pośpiechu, bieganiu między pracą, szkołą i domem zapominamy, ile możemy zawdzięczać naturze. Kilka pokoleń wstecz to właśnie ona utrzymywała ludzi będąc zarówno dostawcą pokarmu, odzieży jak i leków. Ludzka cywilizacja przetrwała kilka tysięcy lat, zanim pojawiły się technologie, fabryki i sztuczne tworzywa. Natura między innymi była apteką, w której znalazły się zioła i inne specyfiki na większość dolegliwości.
Zioła współcześnie
Dziś już niewiele osób zna dobroczynne działanie tymianku czy babki lancetowatej. Czasami jeszcze stosowane są zioła na przeziębienie, czy jako lek na wzdęcia, choć nie do końca spełniają one kryterium lecznicze. Na działkach czy w przydomowych ogrodach nikt już nie uprawia bezcennego czarnego bzu a zamiast lubczyku sadzi się hortensje albo rododendrony. Zioła wciąż jeszcze są wykorzystywane w kuchni, lecz bardziej traktuje się je jak przyprawy niż substancje lecznicze. Natura jest bogata i kosmetyka czy farmacja korzystają z jej dobrodziejstw, z tym, że większość ziół jest hodowana w specjalnych ogrodach, a niewiele już zbiera się ich w środowisku naturalnym.
Zioła w praktyce
Z drugiej strony farmacja i naturalna medycyna wciąż sięgają do odwiecznych przepisów na preparaty lecznicze całkowicie złożone z olejków naturalnych, skuteczny, zarówno, jako lek na wzdęcia, bóle głowy czy katar, jak i w pełni bezpieczny. Takie odświeżanie starych receptur przynosi wiele dobrego, bowiem skoro przez stulecia olejek goździkowy skutecznie uśmierzał ból i nikomu przy tym nie zaszkodził, to dlaczego jego zbawienne działanie nie ma być wykorzystywane nadal?
Dziś współczesna medycyna znów zaczęła doceniać dobroczynny wpływ mięty czy goździków na leczenie podstawowych dolegliwości i po seriach badań zaczęto produkować wiele preparatów ziołowych. Niektóre z nich mają jedynie działanie wspomagające trawienie czy antyseptyczne, ale część z nich działa w sposób radykalny, często ratując życie. Takie działanie mają zioła regulujące pracę układu sercowo-naczyniowego.
Długa historia leków na wzdęcia
Ilość preparatów ziołowych wciąż wzrasta dzięki badaniom naukowym i technologiom pozyskiwania cennych substancji, jednak wiele z nich powstaje nie dzięki farmaceutom czy lekarzom, ale dzięki doświadczeniom naszych przodków jak choćby. Skład znany jest od stuleci, a stosowany był jeszcze w czasach wypraw krzyżowych. Lata sprawdzania i weryfikowania jego skuteczności zaowocowały dzisiejszą nową wersją, łączącą w sobie zarówno lek na wzdęcia, jak i wiele innych skutecznych zastosowań w przypadku infekcji lub obniżonej odporności.