Najczęstsze choroby, z którymi pacjentów zgłaszających się do lekarzy neurologów

Układ nerwowy w sposób zależny i niezależny od woli człowieka steruje całym jego organizmem. Wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcjonowania mózgu, jak i nerwów są zazwyczaj bardzo niebezpieczne i wymagają pilnej diagnostyki oraz leczenia. Szczególnie wyczuleni są na to lekarze neurolodzy, którzy na co dzień zajmują się ludzkim układem nerwowym.

Najczęstsze choroby, z którymi pacjenci zgłaszają się do neurologów

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem zachowawczym każdego schorzenia dotykającego ludzkiego układu nerwowego. Niemniej jednak, do specjalistów neurologów trafiają najczęściej pacjenci jedynie z wybranymi jednostkami chorobowymi. Spośród nich można wymienić między innymi:

  • TIA (przemijający epizod niedokrwienia mózgu) oraz udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu – schorzenia te objawiają się nagłym pojawieniem się zazwyczaj jednostronnych deficytów neurologicznych. Pacjenci udarowi prezentują najczęściej różnego rodzaju niedowłady kończyn, opadanie kącika ust, czy też zaburzenia mowy.
  • Padaczka – choruję na nią na całym świecie blisko 65 milionów osób. Jej głównym objawem są powtarzające i niszczące mózg napady niekontrolowanych drgawek przebiegających z utratą przytomności.
  • Migrena – cierpi na nią lub cierpiało na którymś etapie życia 12-28% populacji. Choroba objawia się niejednokrotnie uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie napadami bólów głowy o różnym charakterze. Popularnym lekiem na migreny jest Excedrin – https://liki24.pl/search/excedrin/
  • Neuropatia obwodowa – jest to wspólna nazwa dla szeregu schorzeń, których wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwów obwodowych prowadzące do szeregu zaburzeń o charakterze czuciowo-ruchowym.
  • Choroby wieku starczego – w kompetencjach lekarza neurologa leży leczenie pacjentów z chorobą Alzheimera, czy też Parkinsona.

Zakres badań diagnostycznych wykonywanych przez lekarzy neurologów

Neurologia opiera się w głównej mierze na badaniu fizykalnym. Bardzo istotne są również badania obrazowe. Spośród nich można wymienić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i coraz częściej również ultrasonografię. Przy podejrzeniu określonych schorzeń lekarzy neurolodzy sięgają również po badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, EEG (badanie fal mózgowych), EMG (ocena funkcji nerwów obwodowych i mięśni), czy też oznaczenia parametrów krwi.

Słowem zakończenia, w schorzeniach neurologicznych bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia. Tylko takie postępowanie ma szansę przywrócić pacjentowi wszystkie funkcje organizmu upośledzone przez chorobę. Stąd też warto w swojej klinice mieć dostęp do neurologa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować cerę naczynkową?

Nie ma cery idealnej, która nie potrzebuje substancji aktywnych i nawilżenia. Każdy typ cery potrzebuje specjalnego traktowania, aby dobrze wyglądać i nie przysparzać problemów w postaci krost, obrzęków, czy otarć. Cała sztuka pielęgnacji polega na doborze odpowiedniego preparatu do danego rodzaju cery. Skóra naczynkowa wymaga specjalnego traktowania oraz największej delikatności […]
jak pielegnować cere naczynkową