Układ nerwowy w sposób zależny i niezależny od woli człowieka steruje całym jego organizmem. Wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcjonowania mózgu, jak i nerwów są zazwyczaj bardzo niebezpieczne i wymagają pilnej diagnostyki oraz leczenia. Szczególnie wyczuleni są na to lekarze neurolodzy, którzy na co dzień zajmują się ludzkim układem nerwowym.
Najczęstsze choroby, z którymi pacjenci zgłaszają się do neurologów
Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem zachowawczym każdego schorzenia dotykającego ludzkiego układu nerwowego. Niemniej jednak, do specjalistów neurologów trafiają najczęściej pacjenci jedynie z wybranymi jednostkami chorobowymi. Spośród nich można wymienić między innymi:
- TIA (przemijający epizod niedokrwienia mózgu) oraz udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu – schorzenia te objawiają się nagłym pojawieniem się zazwyczaj jednostronnych deficytów neurologicznych. Pacjenci udarowi prezentują najczęściej różnego rodzaju niedowłady kończyn, opadanie kącika ust, czy też zaburzenia mowy.
- Padaczka – choruję na nią na całym świecie blisko 65 milionów osób. Jej głównym objawem są powtarzające i niszczące mózg napady niekontrolowanych drgawek przebiegających z utratą przytomności.
- Migrena – cierpi na nią lub cierpiało na którymś etapie życia 12-28% populacji. Choroba objawia się niejednokrotnie uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie napadami bólów głowy o różnym charakterze. Popularnym lekiem na migreny jest Excedrin – https://liki24.pl/search/excedrin/
- Neuropatia obwodowa – jest to wspólna nazwa dla szeregu schorzeń, których wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwów obwodowych prowadzące do szeregu zaburzeń o charakterze czuciowo-ruchowym.
- Choroby wieku starczego – w kompetencjach lekarza neurologa leży leczenie pacjentów z chorobą Alzheimera, czy też Parkinsona.
Zakres badań diagnostycznych wykonywanych przez lekarzy neurologów
Neurologia opiera się w głównej mierze na badaniu fizykalnym. Bardzo istotne są również badania obrazowe. Spośród nich można wymienić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i coraz częściej również ultrasonografię. Przy podejrzeniu określonych schorzeń lekarzy neurolodzy sięgają również po badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, EEG (badanie fal mózgowych), EMG (ocena funkcji nerwów obwodowych i mięśni), czy też oznaczenia parametrów krwi.
Słowem zakończenia, w schorzeniach neurologicznych bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia. Tylko takie postępowanie ma szansę przywrócić pacjentowi wszystkie funkcje organizmu upośledzone przez chorobę. Stąd też warto w swojej klinice mieć dostęp do neurologa.