Materace przeciwodleżynowe – sposób na chorobę

Leczenie odleżyn sprawia znacznie więcej problemów, niż zapobieganie im. Ta choroba wymaga częstokrotnie regularnej pomocy opiekuna pacjenta, jako że w większości przypadków nie jest on w stanie samemu zmienić swojej pozycji.

Zgodnie z definicją lekarską, odleżynami nazywamy uszkodzenia skóry powstałe w wyniku ciągłego nacisku albo obtarć. Możliwe jest powstanie ich w wyniku działania obu tych przyczyn. Stopień odkształcenia ciała określa się skalą Torrance’a, która obejmuje pięć stopni zaawansowania odleżyn:

  1. Zaczerwienienie ustępujące pod naciskiem – skóra zachowała krążenie i czucie i wymaga jedynie odpoczynku,
  2. Zaczerwienienie nie ustępuje po nacisku – skóra musi zostać odciążona oraz posmarowana kremami przeciwodleżynowymi, zaleca się stosowanie materaców przeciwodleżynowych.
  3. Skóra jest uszkodzona do warstwy podskórnej – stosuje się lekarstwa regenerujące warstwę podskórną,
  4. Skóra jest uszkodzona do warstwy tłuszczowej – lekarz musi zająć się pacjentem,
  5. Martwica skóry – usuwana chirurgicznie.

Zapobiegać tego rodzaju odleżynom mogą >materace przeciwodleżynowe. Jest to sprzęt rehabilitacyjny, który ma na celu zwiększenie komfortu leżenia pacjentowi. Dzięki zastosowaniu gąbek o odpowiednim profilu, pacjent może leżeć w jednej pozycji czasami nawet 4 godziny, zanim będzie potrzeba przewrócenia go.

Materace przeciwodleżynowe są bardzo wygodne, niemniej nie zwalniają z opieki nad pacjentem. Dalej trzeba regularnie zmieniać położenie chorego oraz upewniać się, że nie dojdzie do odleżyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czym różnią się pasty wybielające zęby od stomatologa od tych z internetu?

Możliwość pielęgnacji jamy ustnej w warunkach domowych dają nowoczesne metody wybielania zębów. Produkty stworzone do tego typu działań wykorzystywane są również przez dentystów, którzy w swoich gabinetach formują specjalną formę dentystyczną dla pacjenta. W przypadku pasty wybielającej, jej działanie jest widoczne po szczotkowaniu, a jej głównym zadaniem jest usuwanie przebarwień […]