Od dawna wiadomo, że leczenie jest o wiele trudniejsze niż zapobieganie powstania pewnym dolegliwości. Jeżeli uda nam się coś zatrzymać, zanim to zacznie niszczyć nasz organizm to jak najlepiej dla nas. Co możemy zatem robić, żeby nie dopadły nas bóle mięśni pleców? Przede wszystkim musimy zainwestować w motywację do aktywności fizycznej. Liczy się wzmacnianie mięśni brzucha oraz grzbietu dzięki gimnastyce każdego dnia. Nie można dopuścić do powstania nadwagi ani też palić tytoniu.
Zagrożenie stanowi każda praca, która wiąże się z częstym schylaniem się, dźwiganiem oraz wibracjami. Wszystkie nagłe ruchy zginające oraz zgięciowo rotacyjne stanowią dla nas obiektywne niebezpieczeństwo, którego należy unikać. Tak samo w przypadku siedzącego trybu życia – jeżeli pracujemy w biurze, to co jakiś czas powinniśmy zrobić sobie chwilę przerwy na odrobinę gimnastyki. Brzmi to zabawnie, ale chwila odpoczynku naprawdę nam pomoże.
A jak leczyć się w domowym zaciszu?
Leczenie w domu także może sprawić, że bóle mięśni ustąpią bądź zdecydowanie złagodnieją. Można na przykład leżeć na łóżku w takiej pozycji, by mięśnie naszego kręgosłupa mogły odpocząć. Nie można jednak leżeć dłużej niż dwa dni, gdyż to niszcząco wpływa na tkankę kostną, łączną a także mięśnie. Przed ćwiczeniami należy się odpowiednio rozgrzać. Nie jest konieczne stosowanie żadnych maści, które miałyby dodatkowo pobudzić nasze mięśnie do pracy. Jeżeli jednak bóle są silne, to na samym początku musimy skonsultować się z lekarzem, a dopiero potem rozpocząć kurację lekami przeciwbólowymi.
Terapia być krótka, ale nie doraźna.
Nie możemy zaprzestać aktywności fizycznej z powodu bólu, a stopniowo na nowo ją wprowadzać. By pozbyć się bóli mięśni pleców powinniśmy ćwiczyć mięśnie brzucha oraz przykręgosłupowe – tak, by były silniejsze i lepiej znosiły wszelakie niedogodności. Jeżeli jednak bóle są silne i uporczywe, to zanim zaczniemy ćwiczyć musimy skonsultować się także z trenerem, który dobierze dla nas odpowiedni plan treningowy.