Hospicjum znaczy nadzieja w trudnych chwilach

Hospicjum znaczy nadzieja – bardzo ważne słowa zwłaszcza dla pacjentów, którzy znajdują się w ostatnim stadium nieuleczalnej choroby i przygotowują się do odejścia. To nie jest nadzieja na życie, ale nadzieja na normalny i komfortowy, spokojny koniec, zdmuchnięcie płomyka zwanego życiem i wypełnienie pustki po śmierci, jaka została wśród żyjących najbliższych – to moment osierocenia – bardzo trudny. Hospicjum pomaga w takich sytuacjach nie tylko poprzez pomoc medyczną, ale i wsparcie psychologiczne, duchowe. Stara się spełnić wszystkie potrzeby pacjentów i otoczyć opieką ich rodziny.

Hospicjum to nie miejsce do umierania, lecz życia…

Hospicjum kumuluje ludzkie cierpienie – tak osób chorych nieuleczalnie jak i ich zdrowych opiekunów – rodzin. Każda śmierć wiąże się z bólem. Zadaniem hospicjum jest zmniejszenie bólu tak fizycznego jak i psychicznego. Ból fizyczny zwalcza się farmakologicznie, a dzięki współczesnej wiedzy medycznej lekarze potrafią zminimalizować go prawie do zera.

Natomiast ból psychiczny pozostaje… Chorzy nie chcą umierać, często nie potrafią pogodzić się ze swoim stanem, z chorobą, jej skutkami. Potrafią być agresywni, niemili, mają pretensje do wszystkich. Podobnie reagują ich najbliżsi.

U chorych i ich rodzin spotyka się więc cierpienie – i fizyczne wywołane chorobą i psychiczne, wywołane świadomością zbliżającego się nieuchronnie końca. Hospicjum niesie im nadzieję. To służba życiu, które, jak pokazuje doświadczenie może wówczas, uzyskać niezwykłą pełnię. Cierpienie staje się pomocą w odkryciu miłości. Jest tak bardzo często, choć sami o tym nie wiemy. I tę miłość pomaga odkryć hospicjum.

Pomoc hospicyjna w Polsce rozwija się intensywnie od lat 90-tych ubiegłego wieku. Obecnie jest około 500 ośrodków zapewniających pomoc hospicyjno-paliatywną. Takiej pomocy rok rocznie potrzebuje blisko pół miliona osób nieuleczalnie chorych. Część z nich z pomocy korzysta – stacjonarnie (osoby samotne lub takie, którym rodzina nie może zapewnić odpowiedniej opieki w domu) lub w warunkach domowych (główny ciężar opieki spoczywa na najbliższych opiekunach, hospicjum zapewnia jednak tu bardzo duże wsparcie).

Hospicjum to wsparcie i nadzieja, by godnie żyć i umrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pedagogiczne pielęgniarstwo paliatywne w hospicjum dla dzieci

Hospicjum dla dzieci to miejsce szczególne, bo tutaj znajdują się dzieci nieuleczalnie chore – na nowotwory, schorzenia neurologiczne i inne ciężkie przypadki. Bardzo ważną funkcję w zespole pracującym w hospicjum pełni pielęgniarka. Do jej podstawowych zadań należy oczywiście wykonywanie wielu zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych, ale też nauczenie rodziny chorego dziecka […]