Ginekologia stanowi dziedzinę medycyny, która zajmuje się zarówno profilaktyka, jak i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Warto zaakceptować słowo profilaktyka, bowiem to kluczowa kwestia, która może uchronić kobiety przed poważnymi chorobami. Szybkie postawienie diagnozy to podstawa, aby móc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W obecnych czasach wyleczalność szybko zdiagnozowanych nowotworów jest niezwykle wysoka. Ginekologia nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z chorobami. To dziedzina ściśle połączona z położnictwem, a zatem ginekolog to lekarz prowadzący ciążę, odpowiedzialny za prawidłowy jej przebieg oraz rozwiązanie.
Kiedy iść do ginekologa ?
Jak widać to lekarz, którego gabinet powinien być często odwiedzany przez kobiety. Zarówno młode, zdrowe, jak i starsze, chorujące i oczywiście ciężarne. Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda młoda kobieta, przynajmniej wówczas, gdy rozpoczyna współżycie. Chociaż wskazana jest również wcześniejsza wizyta kontrolna, mająca na celu sprawdzenie prawidłowości rozwoju młodych kobiet, tym bardziej, że często borykają się one z zaburzeniami miesiączkowania, które o ile w początkowej fazie nie są niegroźne, jednak jeśli występują przez dłuższy czas powinny zostać poddane kontroli.
Szczegóły badania ginekologicznego
Badanie ginekologiczne na szczęście nie jest na szczęście ani straszne ani bolesne. Zadaniem kobiety jest zwalczenie wstydu przed lekarzem, a nie powinno być to trudne, gdy każda z Pań uświadomi sobie z iloma pacjentkami ginekolog ma do czynienia. Lekarz tej specjalności podchodzi do badania bardzo
profesjonalnie, traktując je jako element swojej pracy, zatem nie będzie wykazywał zachowań czy emocji, które mogłyby być krępujące dla kobiety. Wówczas nikt nie chciałby korzystać z jego usług. Warto dodać, że wizyta u ginekologa nie trwa zbyt długo i obejmuje zazwyczaj przeprowadzenie wywiadu, wykonanie
podstawowego badania manualnego oraz cytologii czyli pobranie wymazu z szyjki macicy do analizy oraz wykonanie usg, najlepiej dopochwowego. W razie konieczności lekarz zleca wykonanie badań laboratoryjnych, których wyniki interpretuje podczas kolejnej wizyty.