Diagnostyka z wykorzystaniem aparatów EKG

Serce jest organem, który nie tylko jest nam niezbędny do życia, ale zarazem jest jedną z najbardziej charakterystycznych części ciała, która fascynowała człowieka od zarania dziejów. Z racji specyfiki swej pracy wszelkie próby zbadania serca, a w dalszej perspektywie także wyleczenia, były bardzo utrudnione, by nie stwierdzić, że wręcz niemożliwe. Na szczęście współczesna technologia daje nam sposoby na przeprowadzenie badań kardiologicznych – a jedną z podstawowych metod jest elektrokardiografia i wykorzystujące ją aparaty EKG.

Elektrokardiografia (znana pod skrótem EKG) jest to metoda polegająca na tym, że przy użyciu elektrod umieszczonych w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta rejestruje się aktywność elektryczną, jaka towarzyszy pracy serca, co następnie urządzenia EKG zapisują graficznie w postaci wykresu, który nazywa się elektrokardiogramem. Na podstawie tego właśnie elektrokardiogramu można przeprowadzić wnioskowanie o stanie serca i ewentualnych nieprawidłowościach w jego pracy.

Chociaż istnieje możliwość, że diagnostyczne aparaty EKG nie wykażą istniejącej nieprawidłowości albo elektrokardiogram będzie odstawał od normy przy braku problemów kardiologicznych, to jednak elektrokardiografia jest bardzo skuteczną i prostą metodą, pozwalającą na diagnozę mięśnia sercowego. Zapis utworzony przez aparaturę EKG stanowi bardzo bogate źródło informacji dla odpowiedniego, wykształconego lekarza, który będzie w stanie je zinterpretować.

Dokonuje się tego poprzez analizę charakterystycznych części wykresu – linii izoelektrycznej, załamków, odcinków i odstępów. Większość określonych zaburzeń i chorób serca ujawnia się na elektrokardiogramie poprzez specyficzny układ tychże części, które są odczytywane przez lekarza.

W ten sposób, przy użyciu kompletnie nieinwazyjnej, dość prostej i całkowicie bezpiecznej dla pacjenta metody, można uzyskać wgląd w pracę serca chorego, co jest kluczowe w diagnostyce i może niekiedy ocalić życie i co przyczyniło się do tego, że diagnostyczne urządzenia EKG są jednym z podstawowych urządzeń używanych w szpitalach na całym świecie od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jakie istnieją hospicja w Polsce i dla kogo są przeznaczone?

Nie wszyscy wiedzą, że pomoc hospicjum jest bezpłatna, ale refunduje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie wszyscy wiedzą, że medycyna paliatywna to pomoc nie tylko w terminalnym ostatnim stadium choroby, czyli takim, w którym leczenie farmakologiczne zostało zakończone, ale i podczas wcześniejszych stadiów choroby. Zostało naukowo udowodnione, że im szybciej pacjent […]