Wyposażenie ortopedyczne i rehabilitacyjne nie należy do najtańszych, niemniej osoby niepełnosprawne dalej potrzebują odpowiedniego sprzętu dla siebie, bez którego nie będą w stanie sprawnie żyć. Na szczęście NFZ refunduje sprzęt dla niepełnosprawnych, o ile oczywiście spełnimy kilka warunków. Na szczęście nie są one wygórowane.
Rodzaje sprzętu dla niepełnosprawnych refundowany z NFZ
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nie każdy sprzęt dla niepełnosprawnej osoby będzie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowotny. Istnieje osobna lista tego, co podlega pod refundację i składa się na niego:
- przedmioty ortopedyczne – a wśród nich materace przeciwodleżynowe, poduszki ortopedyczne, ortezy czy protezy kończyn górnych i dolnych, a także pionizatory.
- środki pomocnicze – to sprzęt dla niepełnosprawnych taki jak, protezy piersi czy peruki albo rurki tracheutomiczne.
- lecznicze środki techniczne – a w nich w szczególności szkła lecznicze.
Pełna lista znajduje się zawsze pod adresem Narodowego Funduszu Zdrowia i ministerstwa zdrowia. również ośrodki pomocy niepełnosprawnym wywieszają listy z refundowanym sprzętem dla niepełnosprawnych.
Osoba wystawiająca dokument na refundację sprzętu dla niepełnosprawnych
Osobą, która jest upoważniona do wystawienia zaświadczenia o ubieganie się o zwrot kosztów jest lekarz. Nie musi on nawet być specjalistą w leczeniu określonej choroby, może to być nawet lekarz z przychodni rodzinnej.
Ważne natomiast jest to, że nie dostajemy dofinansowania w postaci przelewu na konto albo gotówki do ręki, lecz poprzez zwrot kosztów nabycia sprzętu dla niepełnosprawnych. Zupełnie, jak z niektórymi receptami, sprzęt dla osoby niepełnosprawnej ma zniżkę, lecz nie pełen zwrot kosztów.
Również jesteśmy zobowiązani do zakupienia sprzętu dla niepełnosprawnego u producenta, który podpisał umowę z NFZ. Inne miejsca nie pozwolą nam na ubieganie się o zwrot kosztów.