Czy można uzyskać zwrot kosztów za zakup sprzętu dla niepełnosprawnych?

Wyposażenie ortopedyczne i rehabilitacyjne nie należy do najtańszych, niemniej osoby niepełnosprawne dalej potrzebują odpowiedniego sprzętu dla siebie, bez którego nie będą w stanie sprawnie żyć. Na szczęście NFZ refunduje sprzęt dla niepełnosprawnych, o ile oczywiście spełnimy kilka warunków. Na szczęście nie są one wygórowane.

Rodzaje sprzętu dla niepełnosprawnych refundowany z NFZ

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nie każdy sprzęt dla niepełnosprawnej osoby będzie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowotny. Istnieje osobna lista tego, co podlega pod refundację i składa się na niego:

  • przedmioty ortopedyczne – a wśród nich materace przeciwodleżynowe, poduszki ortopedyczne, ortezy czy protezy kończyn górnych i dolnych, a także pionizatory.
  • środki pomocnicze – to sprzęt dla niepełnosprawnych taki jak, protezy piersi czy peruki albo rurki tracheutomiczne.
  • lecznicze środki techniczne – a w nich w szczególności szkła lecznicze.

Pełna lista znajduje się zawsze pod adresem Narodowego Funduszu Zdrowia i ministerstwa zdrowia. również ośrodki pomocy niepełnosprawnym wywieszają listy z refundowanym sprzętem dla niepełnosprawnych.

Osoba wystawiająca dokument na refundację sprzętu dla niepełnosprawnych

Osobą, która jest upoważniona do wystawienia zaświadczenia o ubieganie się o zwrot kosztów jest lekarz. Nie musi on nawet być specjalistą w leczeniu określonej choroby, może to być nawet lekarz z przychodni rodzinnej.

Ważne natomiast jest to, że nie dostajemy dofinansowania w postaci przelewu na konto albo gotówki do ręki, lecz poprzez zwrot kosztów nabycia sprzętu dla niepełnosprawnych. Zupełnie, jak z niektórymi receptami, sprzęt dla osoby niepełnosprawnej ma zniżkę, lecz nie pełen zwrot kosztów.

Również jesteśmy zobowiązani do zakupienia sprzętu dla niepełnosprawnego u producenta, który podpisał umowę z NFZ. Inne miejsca nie pozwolą nam na ubieganie się o zwrot kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czy lepszy będzie elektryczny wózek inwalidzki, czy też wózek ręczny?

Wózki inwalidzkie potrafią być wielką ulgą dla każdej osoby sparaliżowanej, mającej problemy z poruszaniem się albo cierpiącej na stwardnienie rozsiane. Pozwalają one na zachowanie mobilności pomimo problemów ze zdrowiem. Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów wózków inwalidzkich. My jednak skoncentrujemy się na dwóch podstawowych różnicach, jakie występują między wózkami inwalidzkimi […]